af Eric Tobias Hillebrand
27. august 2012 22:40
So far, DMI is saying that the weather will be good, but we'll be getting wet anyway. We'll agree on a place later. If it turns out to be a shore dive, we'll go somewhere out of Aarhus, Sangstrup Klint or NATO-Molen, or some such.
Dato: | 08-09-2012 |
Sted: | to be determined |
Afgang: | 9.00 |
Hjemkomst: | later |
Pris: | Gas |
Leder: | Eric Tobias Hillebrand |
Tilmeld dig her |
af Per Voss
27. august 2012 22:12
Så er der kommet trækøje på den nye 10 mm Wire der er monteret på spillet, vær meget opmærksom på om wiren ligger pænt når du kærer den inde, ellers er der ikke plads til det hele på spolen, vi har gjord den fast med sjæklen til bjælken over spillet for at den ikke skal ligge slapt hen, og komme mere i uorden,
hvis det bliver noget bøvl, har vi extra materialer til at lave en forlænger som vi kan montere hvis det skulle blive nødvendig.
Så nu venter vi blot på at vi får repareret rampen,
af Grzegorz Nowak
20. august 2012 22:37
Stranddyk til de eftermiddagsfriske, studerende eller dem som kan tage tidligt fri.
Vi mødes i klubben kl. 14:00 pakker de fornødne sager og drager til den aftalte strand.
Vi tager nogle gode billeder, leger med trim og afbalancering.
Dato: | 21-08-2012 |
Sted: | Sandsynligvis ved Studstrupværket |
Afgang: | 14:00 |
Hjemkomst: | 18:00 |
Pris: | |
Leder: | Grzegorz Nowak |
Tilmeld dig her |
af Per Voss
20. august 2012 10:15
Som nogen måske har hørt. Så ville vi til molen sidste mandag, men vi nåede ikke helt så langt.
Under isætning af båden, Sprang Wiren på spillet og sendte båd og Trailer lige ned i vandet,.
Aldrig har vi sat båden i så hurtigt. Det skortede da heller ikke på klapsalver fra alle alle omkring os.
Da panikken havde lagt sig kunne vi konstatere at trailerens reserve og næsehjul endnu var på kajkanden og ikke var sunket helt, medens båden flød nok så nydelig uden skader.
Ved at anvende båden som hævesæk og med 2 mand i vandet fik vi hævet bagenden af traileren op, så vi med spillet kunne hale traileren op, ( efter at jeg havde monteret en ny wire af samme fistel kaliber som den gamle)
Derfor har jeg købt nye kovse og store wirelåse til den nye wire tykke Benzen allerede har skaffet. Så i aften vil vi udskifte den tynde wire fra i mandags, med den tykke.
Jens vil samtidig prøv,e om han kan nå at skaffe noget nyt jern til rampen, for det højre ben blev flået ud af kajkanten og sank, men er dog bjærget.
Så find din gamle våddragt, den der må blive beskidt, og kom og vær med til at udbedre skaderne..
Dato: |
20-08-2012 |
Sted: |
Klubben |
Afgang: |
2000 |
Hjemkomst:later |
Pris: |
0 |
Leder: |
Per Voss |
Tilmeld dig her |
af Mette Wraa Nielsen
12. august 2012 20:42
vi dykker hvor der er nok vand. kom o vær med til at bestemme hvor
Ydermolen???
Dato: | 13-08-2012 |
Sted: | bugten |
Afgang: | 1706 |
Hjemkomst: | 1959 |
Pris: | 0 |
Leder: | Per Voss |
Tilmeld dig her |
af Per Voss
12. august 2012 19:58
vi dykker hvor der er nok vand. kom o vær med til at bestemme hvor
Dato: | 13-08-2012 |
Sted: | bugten |
Afgang: | 1706 |
Hjemkomst: | 1959 |
Pris: | 0 |
Leder: | Per Voss |
Tilmeld dig her |
af Jens Gam Dittmann
8. august 2012 17:18
Der har været rigtig mange forslag til lørdagsturen, med en lille overvægt at forslag til sangstrup klint. Det er der havfruerne yngler lige for tiden. Et smukt syn.
Der er plads til flere på holdet så skriv jer bare på.
Jenslyn
af Jens Gam Dittmann
6. august 2012 23:57
Jeg havde en rigtig god tur til lillebælt i søndags, men er åben for ture mange andre steder. så vi holder afstemning ved håndsoprækning med simpelt flertal. så kom med nogle forslag.
Dato: | 11-08-2012 |
Sted: | Helt sikkert i vandet |
Afgang: | 8-9 |
Hjemkomst: | Når vi er sultne |
Pris: | Jeg tager øl med |
Leder: | Jens Gam Dittmann |
Tilmeld dig her |
af Per Voss
6. august 2012 22:11
Hej
Nogen må være meget hvide i hovedet, efter sidste dyk, eller er der en anden forklaring ?
for enten har nogen fyldt resten af den 20kg sæk med talkum i dragten, eller også er der en anden forklaring.
Jeg var til aften i klubben for at "hygge" men det fik jeg hurtigt overstået, dernæst ville jeg lige fylde min talkumbeholder,
men hvor var den store sæk ?
har nogen set den, eller er vidende om hvor den er placeret må i gerne give besked,
på forhånd tak